Bulgaristan Konsolosluğu, Bulgaristan Vize
Bulgaristan Konsolosluğu, Bulgaristan Vize
Duyurular Bulgaristan Konsolosluğu Resmi Web Sitesi: www.mfa.bg/embassies/turkeygc2

Bulgaristan'da Şirket Kurmak (2019)

Türk vatandaşları Bulgaristan'da şirket kurmak hakkına sahiptir, Bulgaristan'da %100 yabancı sermayeli şirket kurulabilmektedir. Bulgaristan sınırları içerisinde yabancı ortaklarla kurulan şirketler Bulgaristan vatandaşı ortak olsun ya da olmasın Bulgar şirketi olarak kabul edilir ve Bulgar Ticaret Kanunu’na göre faaliyet yürütebilir. Yabancıların kuracağı şirket ya limited ya da anonim şirket statüsünde olabilir. 

Bulgaristan’da şirket kurmak kayıtlar ajansına bağlı ticaret sicili’ne kayıt ile gerçekleşmektedir. Limited ve anonim şirketlerde kayıt süresi 5 iş günü, şubeler için ise yaklaşık 2 haftadır. Bulgaristan’da şirket açmak Türkiye’den farklı olarak ticari ve sanayi odalarına kayıt gönüllük esasına dayalıdır. Şirkete ticaret sicili’ne kaydedilirken,  özel tanımlama kodu (Bulgarca kısaltması ЕИК (EİK)) denilen bir numara verilmektedir. Söz konusu numara 9 (dokuz) haneli olup tesadüfi olarak belirlenmektedir. Bu numara ile şirket, Ticaret Sicili’ne kaydolduğu andan itibaren Ticaret Sicili’nden kaydı silinene kadar tanımlanmaktadır. 
 
Bulgaristan da şirket kurmak için seçeceğiniz şirket isminin Bulgaristan’da daha önce tescillenmiş bir başka şirketin ismiyle aynı olmaması veya ona yanıltıcı derecede benzememesi gerekir. Şirketleşme süreci başlamadan önce tüm isimler ulusal sicil dairesince onaylanmış olmalıdır.

Bulgaristan Şikret Türleri 

1) Anonim Şirket (Bulgaristan’da AD olarak kısaltılmaktadır.): Minimum iki gerçek veya tüzel ortakla kurulmaktadır. Sermayesinin asgari 50 000 leva (yaklaşık 25 000 €) olması gerekmektedir. (Tek Kişilik Anonim Şirket Bulgaristan’da EAD olarak geçmektedir)
2) Limited Şirket (Bulgaristan’da OOD olarak kısaltılmaktadır.): Minimum iki gerçek veya tüzel ortakla kurulmaktadır. Sermayesinin asgari 2 leva (1 €) olması gerekmektedir. (Tek Kişilik Limited Şirket Bulgaristan’da EOOD olarak geçmektedir)

Bulgaristan Vergi Oranları

Bulgaristan, AB’nin en düşük kurumsal vergi oranlarından birine sahiptir, bu oran %10’da sabittir. Vergi sisteminin basitliği, yönetim maliyetlerinizi de düşürecektir. Bulgaristan'da şirket kurma amacını taşıyanlar, Bulgaristan da Şirket Kurmak bu ülkede kayıtlı şirketlerin elverişli bir vergi sisteminden faydalanabilir. Bulgaristan, AB’nin en düşük kurumsal vergi oranlarından birine sahiptir, bu oran %10’da sabittir. Vergi sisteminin basitliği, yönetim maliyetlerinizi daha da düşürmek için yapacağınız hesapları çok kolaylaştırır. Bu düşük işgücü maliyetiyle birleştiğinde, masraflardan büyük ölçüde bir tasarruf edilmiş olur. Bulgaristan'da şirket açanların yönetim ve vergi harcamalarında ortalama %20'den fazla bir azalma olmaktadır.

KDV Kodu Nasıl Alınır?

KDV Kanununa göre kayıt yaptıran firmalara Ulusal Gelirler Ajansı “BG” ile başlayan KDV numarası vermektedir. Genellikle KDV numarasının devamı Kayıtlar Ajansı’nca verilen Özel Tanımlama Kodu ile aynıdır, ancak bu zorunlu bir koşul değildir.

Bulgaristan’da Şirket Nasıl Kurulur?

Türkiye’de yerleşik bir gerçek veya tüzel kişi tek başına Bulgaristan’da bir limited veya anonim şirket kurabilmektedir. Ticaret Kanununa göre tek bir ortak kendi başına bir limited veya anonim şirket kurma hakkına sahiptir. Bu durumda şirketin türü tek kişilik limited şirket olan EOOD’dir, anonim şirket için ise EAD’dir.
 
Bulgaristan’da şirket kurmak için gerekli olan sermaye, Anonim veya Limited şirket olmasına bağlı olarak değişiklik göstermektedir.  Bulgaristan’da Anonim Şirketi kuracak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının sermayesi 50 bin Leva’dır. (Yaklaşık 25 bin Euro’dur.)   Bulgaristan’da Limited Şirketi kuracak olan Türk vatandaşlarının sermayesi ise 2 Leva’dır.  Ancak 2 levalık bir sermaye ile kurulan şirket ile Bulgaristan oturum vizesi başvurusu yapmak istediğinizde sermayeniz zayıf hatta yetersiz bulunacağından oturum izninizin çıkmama ihtimali yüksektir. Bunun için Bulgaristan’da şirket kurarken sermayenizin belli bir meblağının üzerinde olmasına dikkat ediniz. 
 
Yabancı yatırımcılar tarafından en çok tercih edilen ticari oluşumlar limited şirket (EOOD veya OOD), anonim şirket (EAD veya AD), şubeler ve ticari temsilciliklerdir. Limited şirket (OOD) türünü genellikle daha küçük çaplı iş yapan firmalar tercih etmektedir. Yönetimi anonim şirketlere göre daha kolaydır. Ayrıca limited şirketlerde diğer ortağın üçüncü kişilere pay satışını engellemek de (şirket tüzüğüne hüküm koyarak) mümkündür. Anonim şirketlerin (AD) yönetimleri yapıları gereği daha komplekstir. Ancak bu tür şirketler sermayelerini sermaye piyasası aracılığıyla daha geniş kitlelere ulaşarak artırabilmektedir. Bu tür şirket yapıları üretim ve finans sektöründeki büyük çaplı yatırımlara mahsustur. Yasayla belirlenen bazı faaliyet alanlarında (örneğin bankacılık ve sigortacılık) anonim şirket zorunlu şirket türüdür.

Bulgaristan’da LTD Şirket Açmak

LTD şirket kuruluşu için başvuruda 160 leva (elektronik başvurularda 110 leva) ticaret siciline kayıt ve 50 leva (elektronik başvurularda 35 leva) şirket adı alma ücreti ödenmektedir.
 

Bulgaristan LTD Şirket (OOD) Kuruluşu İçin Gerekli Belgeler

Bulgaristan’da Anonim Şirket (AD) Kuruluşu İçin Başvuruda Gerekli Belgeler

Tek kişilik AD kuruluşu için başvuruda 460 leva ticaret siciline kayıt ve 50 leva şirket adı alma ücreti ödenmektedir. Bankacılık veya sigortacılık alanında faaliyette bulunacak AD’nin kuruluşu için başvuruda 1700 leva ticaret siciline kayıt ücreti ödenmektedir.

Bulgaristan’da Şube Açmak 

Kendi ülkesinin kanunları çerçevesinde ticari faaliyette bulunmak üzere kayıt yaptırmış her yabancı kişinin Bulgaristan Ticaret Kanunu’na göre Bulgaristan’da yabancı kişi şubesi açma hakkı bulunmaktadır. Şube, Bulgar mevzuatına göre tüzel kişilik değildir. Ancak şubenin kendi merkezi ve yönetim adresi, yöneticileri, mal varlığı, pasif yasal statüsü vardır. Şubenin ünvanı ana şirketin ünvanından ve “şube” ekinden oluşmaktadır. Şube, ayrı bir şirket olarak ticari defterlerini tutmaktadır. Şube açma başvurusu Ticaret Sicili’ni tutmakla görevli Kayıtlar Ajansı’nın herhangi bir bölge temsilciliğine yapılabilmektedir. 
 
Bulgaristan Yatırımları Teşvik Kanunu gereğince ulusal mevzuatlarına göre ticari faaliyette bulunabilen Türk vatandaşları Bulgaristan’da ticari temsilcilik açabilmektedir. Temsilciliklerin Bulgaristan Ticaret ve Sanayi Odası’na kaydolması zorunludur. Temsilcilik kuruluşu, Odanın ticari temsilcilik kaydına dair kararı ile gerçekleşir. Kayıtlı ticari temsilcilikler veri tabanı Bulgaristan Ticaret ve Sanayi Odası’nın web sayfasında yayınlanır. Bahse konu ticari temsilcilikler tüzel kişiliğe sahip değildir ve ticari faaliyette bulunamamaktadır.
 

Bulgaristan’da Şube Açmak İçin Gerekli Belgeler

Bulgaristan Paypal Ödemeleri

Türkiye’de engelli olsa da Bulgaristan’da paypal hesabı açarak işlemlerinizi yürütebilirsiniz. Paypal hesabı oluşturmak için “Nationality” kısmına Turkey seçmeniz ardından ardından Bulgaristan’da faaliyet gösteren şirketinizin telefon numarasını ve adresini girmeniz gerekecektir.  Posta kodu kontrolü yapmanız gerekecektir. Paypal banka hesabı transferini açmanız gerekecektir.
Bulgaristan’da faaliyet gösterecek şirketinizde Paypal ile ödeme alabilir veya yapabilirsiniz. Online olarak para göndermenin en güvenli yolu olarak bilinen Paypal ödeme sistemi kişinin e-postası ile kredi kartı arasında bağlantı kurarak Bulgaristan’da ticari faaliyetlerinizi yürütebilirsiniz. PayPal kişinin e-postası ile kredi kartı arasında bir bağlantı kurmaktadır, böylece ticari işlemlerde  kredi kartı bilgilerinizi vermenize gerek kalmamaktadır. 
 

PayPal’a Nasıl Üye Olunur

Paypal için iş hesabı açmanız gerekecektir. Kullanıcı tipini seçtiğinizde sistem sizden bir form doldurmanızı isteyecektir. Bu bilgileri doğru bir şekilde doldururken dikkat etmeniz gereken en önemli faktör e-posta adresinizdir. Bunun nedeni e-postanızı alışverişlerinizde kullanacak olmanızdır, eğer e-postanız ile PayPal hesabınızın şifresi aynı olursa bu durum e-postanızı ele geçiren birinin PayPal hesabınızada ulaşması demektir. E-postanız ile PayPal hesabınızın şifresinin güvenliğiniz için farklı olması gerektiğini unutmayınız.  Paypal’a kredi kartı hesabı tanımlarken  kullandığınız soyad ile kredi kartı bilgilerimizi girerken  kullandığımız soyadın aynı olmasına dikkat ediniz.  Bulgaristan’da Paypal ile ödeme yapmak ve ödeme almak için ilk olarak;
  1. İş hesabı açın.
  2. Paypal hesabınızda faydalanmak istediğiniz özellikleri seçin. Daha sonradan bilgilerinizi ve kullanmak istediğiniz özellikleri değiştirebilirsiniz. 
  3. PayPal'ı banka hesabınıza veya kredi kartınıza entegre edin

Şirket Sahipleri İçin Bulgaristan Oturum İzni 

Bulgaristan oturum izni çeşitlerinden biri Bulgaristan’da şirket açma üzerinden alınan oturum iznidir. Bulgaristan D vize başvurularında kişilerin Bulgaristan konsolosluklarında şahsen bulunması ve dosyasını elden teslim etmesi gerekmektedir. Şirket üzerinden yapılacak oturum izni başvurularında Bulgaristan’da var olan şirketin evraklarıyla Türkiye’den hazırlaması gereken evrakları eksiksiz bir şekilde hazırlayarak ibraz etmeleri gerekmektedir. Ankara, İstanbul, Edirne, Bursa’da bulunan konsoloslukların görev bölgesine uygun olarak şirket açmak ile Bulgaristan d vize başvuruları yapılmaktadır. Bulgaristan oturum iznine başvuracak kişi ikametinin olduğu bölgedeki Bulgaristan temsilciliğinde işlemlerini tamamlamalıdırlar. Şirket kurulduktan sonra şirket ortakları (sahipleri)  Bulgaristan'da 3 aylık, 6 aylık veya 12 aylık oturma izni alabilirler.
Bulgaristan'da Şirket Kurmak