Bulgaristan Konsolosluğu, Bulgaristan Vize
Bulgaristan Konsolosluğu, Bulgaristan Vize
Duyurular Bulgaristan Konsolosluğu Resmi Web Sitesi: www.mfa.bg/embassies/turkeygc2

Bulgaristan Turistik Vizesi

Bulgaristan turist vizesi için gerekli evraklar Bulgaristan Konsolosluğu tarafından belirlenir ve Konsolosluğun inisiyatifine göre değişebilmektedir. Bulgaristan diplomatik misyonları Bulgaristan turist vizesi için gerekli evrakları güncel tarihli olarak talep etmektedir. Başvurunun gerçekleştirileceği diplomatik misyona bağlı olarak evraklarda farklılık olabilir. 

Bulgaristan’a gezi, eğlence, tur, av, vb. sebeplerle kısa süreli seyahat etmeyi planlayan kişiler turist vize başvurusunda bulunmalıdır. Bulgaristan vizesi için turistik amaçla gerçekleştirileceği belirlenen kısa sürelerde Bulgaristan seyahatleri için yapılan vize başvuruları Bulgaristan Konsolosluğu ve Bulgaristan Büyükelçiliği tarafından görevlendirilen yetkili vize hizmet merkezleri aracılığıyla turist vize başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Bulgaristan Turistik vizesi ile Bulgaristan’a giriş yapmayı amaçlayan kişilerin Bulgaristan seyahatlerinden önce turistik vizeleri için başvurularını gerçekleştirmesi ve yapacakları seyahatlerinin gerçek amaçlarının turistik nedenlerden kaynaklandığı belgelemeleri gerekmektedir. Turistik vizesi ile son zamanlarda yükselerek değer kazanan Bulgaristan turizmini yakından tanımak, Bulgaristan’ın kültür ve geleneklerini yaşayarak Avrupa Birliği üyesi ülkeler arasında neden turizm açısından hızla yükselen trend bir ülke olduğunu daha iyi anlamanızı sağlayacaktır.

Bulgaristan Turist Vizesi tek girişli olarak onaylanmaktadır. Bulgaristan Turistik vizesinin ve diğer Bulgar vizelerinin onayı sadece Bulgaristan Konsolosluğu yetkili makamları tarafından gerçekleştirilmektedir. Onaylanan Bulgaristan vizesi Konsolosluk tarafından görevlendirilmiş yetkili vize hizmet merkezlerine iade edilerek, vizenin pasaport sahibine ulaştırılması sağlanır.Turistik vize başvurunuz onaylanmadan önce Bulgaristan seyahati gerçekleştirmeyi düşünen kişilerin öncelikle planlanan seyahatlerin gerçekleştirileceği tarihler arasındaki otel konfirmasyonlarını tamamlayarak başvuruda bulunmaları vize onayı açısından önemlidir. Bulgaristan Konsolosluğu tarafından görevlendirilen Bulgaristan Vize Hizmet Merkezlerinden bu konu hakkında detaylı bilgiler alabilir, vize başvurunuz ve seyahat planınız için gereken otel konfirmasyonunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Bulgaristan Turist Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Bulgaristan Turistik Vize başvurularında kullanılan pasaportlarda aranan özellikler; Bulgaristan seyahatinden dönüş sonrasında en az 6 ay geçerlilik süresi aranmaktadır. Pasaporta vizenin basılması için en az 2 boş sayfaya sahip ve son 10 yıl içerisinde çıkarılmış olmalıdır. Pasaportun aslı ile birlikte kimlik bilgilerinin bulunduğu sayfanın fotokopisi kabul edilmektedir. Uzatılmış pasaportlar ve eski (mavi) pasaportlar vize başvurusu için kabul edilmemektedir. 
NOT: Önceki yurtdışı seyahatlerine dair (son 5 yıl) alınmış vizelerin sunulması başvuru sürecini olumlu etkileyebilecek bir durum olduğundan ibraz edilebilirler. Eski pasaportta bulunan kişisel bilgilerin, işlenmiş sayfaların ve özellikle eski vizelerin fotokopilerinin, Bulgaristan Konsolosluğu’na vize müracaatında hazır bulunması vizenin daha kısa sürede işlenmesine yardımcı olabilmektedir.

Bulgaristan vize başvuru formu Bulgaristan Konsolosluğunun vize başvuru sahibinin kimliği ve seyahat planına dair detaylı bilgi almak amacıyla Konsolosluk vize yetkilileri tarafından oluşturulmuş bir formdur. 
Bulgaristan vize başvuru formu, başvuru sahibi tarafından eksiksiz ve okunaklı bir şekilde doldurulmalı ve seyahat nedenini beyan eden belgelerle birbirini desteklemesi önemlidir. Bulgaristan vize başvuru formu başvuru sahibinin ıslak imzasını ve başvuru tarihini içermelidir.
NOT: Bulgaristan vize başvuru sahibi 18 yaşından küçük ise kişi tarafından doldurulacak Bulgaristan vize başvuru formunun imza bölümü ebeveynler tarafından imzalanmış olmalıdır. Reşit olmayan kişi sadece ebeveynlerinden birinin koruması altında ise, bu gerekliliği gösteren belge eklenmelidir. 

Bulgaristan vize başvurularında kullanılacak biometrik fotoğrafın teknik özellikleri;  0.12-0.20 kalınlık ve düz bir yüzeye sahip mat materyal üzerine bastırılmalıdır. Parlak veya raster kağıt üzerine bastırılmış fotoğraflar geçersiz kabul edilmektedir. 35 x 45 mm ölçülerde ve fotoğraftaki yüzün yüksekliği, çenenin en alçak noktasından başın en üst noktasına (saç dahil) kadar, 25 ila 35 mm arasında ve fotoğrafın zemini açık gri olmalıdır. Fotoğraf yüzü gizleyecek giysileri içermemelidir. Bununla birlikte her iki kulak ve saçın 1 cm’sini görünür olması halinde başörtüsüne izin verilmektedir. Dini sebepler haricinde başı örten şapka, bere gibi aksesuarlar kullanılmamalıdır. Son 6 ay içerisinde çekilmiş, 2 adet biometrik fotoğraf ibraz edilmelidir.

Bulgaristan Konsolosluğu, vize başvuru sahibinin Türkiye’de yaşayan ailesi ile bağlarını beyan eden belgeyi; güncel tarihli, aile ve ikamet etmekte olduğu adres bilgilerini de içerecek şekilde görmelidir.

Bulgaristan Turistik Vizesi başvurularında sunulacak Bulgaristan turist vizesi için gerekli evraklar, Bulgaristan Konsolosluklarının ve Bulgaristan Büyükelçiliği’nin talep ettiği şekilde sıralanmalıdır. Bulgaristan Turistik Vizesi talebi ile konsolosluğa hitaben yazılan Bulgaristan Turist Vizesi Başvuru Dilekçesi, açık ve net ifadeler içermelidir. Bulgaristan Vize Başvuru Formu bizzat başvuru sahibi tarafından doldurulmalı ve imzalanmalıdır. Başvuru formunda başvuru sahibinin iletişim bilgileri yer almalıdır. Bulgaristan vizesi başvuru işlemleri için ibraz edilen resmi belgeler, son 30 gün içerisinde temin edilmiş olmalıdır.

Finansal Geliri Belgeleyen Evraklar

Bulgaristan Konsolosluğu, Turistik vize başvuru sahibinin Bulgaristan seyahatinin masraflarını karşılayacak yeterli maddi imkana sahip olduğuna dair belgeleri; şahsi banka hesabında EURO/TL veya USD karşılığı olarak görmelidir.  

 Bulgaristan vize başvurusunda sunulan banka hesaplarında Bulgaristan’da kalınacak her günkü masraflarınızı karşılayacak miktarda bakiye gösterilmelidir (örneğin günlük 100 Euro otele ödeyeceksiniz ve 50-100 Euro arası gündelik harcamalarınız olması durumunda 15 günlük vize istiyorsanız, 2000-3000 Euro arası bakiyeyi Bulgaristan Konsolosluğu ve Büyükelçiliği, hesabınızda görmek ister). Turistik Vize başvurusunda bulunan kişiler banka hesaplarında gösterdikleri paranın kaynağını gösterir belgeler de sunmalıdır. Bulgaristan vizesi başvurusunda sunulan Banka Hesap Cüzdanı son 15 gün içinde alınmış olmalıdır (Başvuruda bulunan kişiler, şirket sahibi ise, imza sirküleri ile birlikte şirket hesabını sunabilir.) Bulgaristan vizesi başvurusunda gösterilen banka hesaplarında ne kadar yüksek meblağlarda hareket olsa da, hesabın son bakiyesine bakılır. Hesaptaki mevcut bakiyenin seyahat masraflarını karşılayacak miktarda olması gerekir. Bulgaristan vize işlemleri için kullanılacak banka hesap cüzdanının internet çıktısı kabul edilmemekle birlikte banka hesap cüzdanı veya bankadan alınmış ıslak imzalı ve bankanın imza sirküsünün bulunduğu evrakları Bulgaristan Konsolosluğu ve Büyükelçiliği talep edebiliyor. 

NOT: Bulgaristan’a 2 gün seyahat edecek kişinin banka hesabında 200 Euro ile başvuru yapmaması önerilir. Ek olarak, Bulgar vize başvurusunda bulunacak kişi adına varsa tapu, araç ruhsatı, kira gelirleri ve kredi kartı ekstreleri vize başvuru dosyasına eklenebilir.

Mesleki Durumu Beyan Eden Belgeler

Bulgaristan Turistik Vize başvuru işleminde bulunacak kişilerin bağlı bulundukları Kurum/Şirkette çalıştıklarını gösterir resmi belgeler sunulmalıdır.

Başvuranın veya sponsorun bağlı bulunduğu şirketin resmi kimliğini gösterir belgeler

Seyahat Planını Destekleyici Belgeler

Vize başvuru sahiplerinin Bulgaristan’a ulaşım ve konaklamaya ilişkin rezervasyon bilgileri; Uçak bileti rezervasyonu- gidiş-dönüş bilet rezervasyonu; seyahat tarihlerini desteklemesi tavsiye olunur. 

Bulgaristan Turistik Vizesi ile ilgili Uyarılar

Bulgaristan Konsolosluğu Turist Vize Çıkış Süresi

Bulgaristan Konsolosluğu ve Bulgaristan Büyükelçiliği kısa süreli vize (C Vize) başvurularını ortalama 5-10 iş günü içerisinde sonuçlandırmaktadır. Ancak, konsolosluğun vize işlemlerini öngörülen sürede sonuca ulaştıracağının garantisi olmamakla birlikte bu konuda tek yetkili kurumun Bulgaristan Konsolosluğu olduğu unutulmamalıdır. Dolayısıyla bazı durumlarda Bulgaristan vize işlemleri için öngörülen sürenin uzaması ya da kısalması söz konusu olabilir. (Bulgaristan vizesi başvuru işlemlerinin Türkiye ya da Bulgaristan resmi tatil günlerine ya da Bulgaristan Konsolosluğu’nun iş yoğunluğunun fazla olduğu günlere denk gelmesi, vize işlemlerinin daha uzun sürede sonuçlanmasına yol açabilmektedir) Ayrıca Bulgaristan vizesi başvurularının konsolosluk tarafından reddedilmesi de söz konusu olabilir. Tüm bu durumlar nedeniyle, Bulgaristan vizesi başvurusunda bulunan kişiler, seyahat planlamalarını vizeleri sonuçlandıktan sonra, netleştirmeleri tavsiye edilmektedir. Önceden uçak bileti almanın ya da ödemesi yapılmış otel rezervasyonlarının turist vize işlemleri konusunda herhangi bir etkisinin olmadığı unutulmamalıdır.

Bulgaristan Turistik Vizesinin Süresini Düzeltmek

Bulgaristan konsolosluğu tarafından verilen turistik vizenin süresinin planlanan Bulgaristan seyahatinden daha kısa olması ya da vize başvurusunda sunulan otel rezervasyonu, uçak bileti ve vize başvuru formunda yer alan tarihlerin uyuşmaması durumunda, Bulgaristan Konsolosluğu’na, Bulgaristan Büyükelçiliği’ne ya da Vize Başvuru Merkezi’ne sürenin düzeltilmesi talebi ile başvuru yapılabilir. Vize başvuru merkezi, vize başvuru sahibinin bu talebini Bulgaristan Konsolosluğuna ileterek ancak bu işlemi yapabilir.  Örnek vermek gerekirse; 5 günlük hotel rezervasyonu ve uçak biletiniz ile gerçekleştirilen başvurunuza, Bulgaristan konsolosluğundan 3 günlük vize çıktıysa düzeltme talebinde bulunabilirsiniz. Ancak Bulgaristan konsolosluğuna 5 günlük hotel rezervasyonu ile başvuru yapılmış ve 8 günlük Turistik vize talep edilmiş ise, Bulgaristan Konsolosluğundan ya da Bulgaristan Büyükelçiliğinden yeni bir Turistik vize başvurusu yapılması talep edilebilir.

Bulgaristan Vize Reddi Durumunda 

Bulgaristan Konsolosluğu ve Bulgaristan Büyükelçiliği ret ile sonuçlanmış vizelerin harç bedellerini iade etmemektedir. Banka’ya yatırılan turist vizesi harç bedeli tek kullanımlıktır. Bu ücretin geri iadesi talep edilemez. Ayrıca vize başvurularında kullanılan evrakların da geri iadesi söz konusu değildir. Dolayısıyla, Bulgaristan vizesine yapılan her başvuru için yeniden evrak hazırlanması ve yeniden harç yatırılması gereklidir. Ayrıca, daha önce Bulgaristan vizesi almış olmanın bu vizenin tekrar alınabileceği anlamına gelmediği, karar mercisinin her koşulda Bulgaristan Konsolosluğu olduğu unutulmamalıdır.

Bulgaristan Turist Vizesi Genel Bilgi 

Bulgaristan Konsolosluğu, Bulgaristan Turistik Vize Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

1 - Bulgaristan Turist vize başvurusu için otel rezervasyonumu booking’ten, parasını ödemeden göstermelik rezervasyon yapıp iptal ettim. Konsolosluk bana vize verir mi?

Bulgaristan Konsolosluğu’na gerçek olmayan / sahte belge ile başvuru yapmanız durumunda vizeniz ret ile sonuçlanabilir. Kalacağınızı beyan ettiğiniz yerde kalmadığınız zaman yalan beyandan dolayı uzun süre Bulgaristan vizesi alamayabilirsiniz.

2 - Bulgaristan’a Schengen vizesi ile giriş yapabilir miyiz?

Bulgaristan Avrupa birliği ülkesi olmasına karşın Schengen Bölgesi’ne üye değildir. Schengen vizesi ile Bulgaristan’a girilebilir. Ancak Bulgaristan vizesi ile Schengen ülkelerine seyahat edilemez. Bulgaristan vizesi ile sadece Bulgaristan sınırlarında seyahat edilebilirSchengen vizesi ile Bulgaristan’a seyahat etmek isteyen kişiler, seyahatlerine vizesine sahip oldukları ülkeden başlamalıdır. Schengen kuralları uyarınca Schengen vizesi ile yapılacak seyahatler vizesine sahip olunan Schengen ülkesinden başlamak zorundadır. Bu kurala uyan kişiler Schengen vizesi ile Bulgaristan’a turistik, ticari ya da transit seyahatte bulunabilir ve geçerli Schengen vizesinin süresi kadar konaklama yapılabilir.

3 - Bulgaristan Turist Vizesi Schengen Vizesi midir?

Bulgaristan Konsolosluğu’ndan aldığınız turistik vize ile Schengen ülkelerine gidemezsiniz. Bulgar vizesi Schengen vize değildir. Geçerli Schengen vizesi ile Bulgaristan'a seyahat edilebilir. Ancak, Schengen kuralları uyarınca; Schengen vizesi sahibi olan kişiler seyahatlerini vizesine sahip oldukları Schengen ülkesinden başlatmalıdır. Schengen vizesinin Schengen kurallarına uygun kullanılmaması, daha sonraki Schengen vizesi başvurularında problem yaşanmasına neden olabilir. 

4 - Acil Bulgaristan Turistik Vizesi Kaç Günde Çıkmaktadır?

Bulgaristan Konsolosluğu vize çıkış süresini ortalama 1 hafta olarak vermektedir. Ancak vize çıkış süresi başvurunun niteliğine göre değişebildiğinden bu bilginin Konsolosluklardan teyit edilmesi gerekmektedir. 

5- Bulgaristan Turistik Vizesi Çok Girişli midir? Uzun Sureli Turist Vizesi Alabilir miyiz?

Bulgar turist vizesi tek girişli vizedir. Süresi vize başvuru sırasında beyan ettiğiniz hotel rezervasyonu kadardır, 15 günü geçmez. Daha uzun süreli vize başvurusunda bulunduğunuz takdirde sebebi belirtilmelidir. Sağlık turlarında uzun süreli verilir. Bu durumda vizenizin süresi  60-90 gün civarında olabilir. Ancak sağlık merkezindeki doktor tarafından davetiye var ise değerlendirillebilir. Bazı durumlarda turistik vize çift girişli verilebilmektedir. Çift girişli Bulgaristan vize alabilmeniz için tur programınızı yazarak başvuru sırasında görevli Bulgaristan Konsolosundan ricada bulunabilirsiniz. Örneğin: Bulgaristan’da kalacağınız hoteldeki rezervasyonunuzun yanında Makedonya, Romanya ya da geri dönüşünüzde tekrar Bulgaristan’da konaklama yapacağınız hotelden konfirmasyon beyan etme durumunuzda 2 girişli turist vizesi talep edilebilmektedir.

6 - Bulgaristan Av Turizmi Vizesini Nasıl Alabiliriz?

Bulgaristan Konsolosluğu’nun vermiş olduğu turistik vize ile Av Turizminizi gerçekleştirebilirsiniz.

7 - Geçerli Bulgaristan vizesi olan pasaportumu kaybettim, ne yapmalıyım?

- Geçerli Bulgaristan vizesi olan pasaportunuzun kaybolması halinde mevcut vizenizden yararlanamazsınız. Yeni bir pasaport ve yeni vize başvurusunda bulunmanız gerekecektir.

8 -  Bu web sitede aşağıdaki imzaya baktığımızda Knightsp.com’a ait görünüyor. Bulgaristan Konsolosluğu’nun resmi web sitesi ile ilgisi var mıdır?

-   Knight SP, Google optimizasyonu yöntemlerini kullanarak farklı alan adları edinen ve bu alanlarda yayınladığı bilgiler ile Turizm, Seyahat, Danışma vb. şirketlerin reklam vererek stratejik partnerlik yapmaktadır. Bulgaristankonsoloslugu.com web sitesi, konsolosluk ya da büyükelçilikle hiçbir akalası olmayıp içindeki bilgilerin bir resmi dayanağı yoktur. Vize uzmanlarından yaşanmışlıklardan yola çıkılarak insanların yararına doğru yönlendirme yapmak amacı güdülmekte, doğru olmayan bilgileri veya güncellemek adına lütfen info@knightsp.com adresine yazınız. Sitede yer alan bilgiler bilgilendirme amaçlıdır ve bazı durumlarda Konsoloslukla bizzat ileşime geçilerek teyit edilmeleri gerekmektedir.

9 - İlk defa Bulgaristan vizesi başvurularında bulunacağım en fazla kaç günlük Bulgaristan vizesi alabilirim?

-  Gerçekleştirecek olduğunuz ilk vize başvuruları için uzun süreli bir Bulgaristan vizesinin verilip verilmeyeceği Bulgaristan Konsolosluğunun yetkisi dahilindedir. Ancak Konsolosluk kaynaklarından alınan bilgilere göre ilk Bulgar vize başvurularında uzun süreli vize alınması pek mümkün görünmemektedir. Geçerli ve makul bir gerekçeniz olmadığı sürece Bulgaristan Konsolosluğu Bulgaristan hotel rezervasyonlarınızı göz önünde bulunduracak ve hotel rezervasyon süresine göre vize verecektir. 

10 - Bulgaristan vizesi için pasaport süresi ne kadar olmalı?

Bulgaristan vize işlemleri için kullanacak olduğunuz pasaportunuzun süresi Bulgaristan seyahat sona eriş tarihi itibariye en az 6 ay geçerliliği bulunmalıdır.

Bulgaristan Turistik Vize