Bulgaristan Konsolosluğu, Bulgaristan Vize
Bulgaristan Konsolosluğu, Bulgaristan Vize
Duyurular Bulgaristan Konsolosluğu Resmi Web Sitesi: www.mfa.bg/embassies/turkeygc2

Bulgaristan Ticari Vizesi

Bulgaristan’a iş amaçlı yapılacak seyahatler için uygulanan vize türü Bulgaristan Ticari Vize adı altında gerçekleştirilmektedir. Bulgaristan Ticari Vize alınabilmesi için gerçekleştirilecek seyahat türünün ticari amaçlar ile yapıldığı kanıtlanmalıdır.

Bununla birlikte ticari vize başvurusunda seyahati gerçekleştirecek kişi adına özel yazılmış tarafına gönderilmiş bir davetiye mektubu alınmış olmalıdır. Bulgaristan’ın son zamanlarda yükselerek artan ticari potansiyel grafiği Bulgaristan sınırları içerisinde olan ticari süreçlerin artarak devam edeceği yönünde olumlu işaretler göstermektedir.

Bulgaristan Ticari Vizesi için gerekli evraklar Bulgaristan Konsolosluğu tarafından belirlenmektedir. Bulgar Ticari vize başvurularında öne çıkan bazı evrak detayları özellikle dikkat edilmesi gereken unsurlardır. Bu doğrultuda Bulgaristan Konsolosluğundan alınan bilgiler doğrultusunda hazırlanan Bulgaristan ticari vizesi için gerekli evrakların dikkatle hazırlanmaları gerekmektedir. Burada belirtilen evraklar ve içeriklerine dair bilgiler bilgilendirme amaçlıdır. Ticari Vize başvuru sahipleri durumuna özel koşullar hakkında detaylı bilgilendirmeyi Bulgaristan Konsolosluğu ve akredite vize hizmet merkezinden alabileceklerdir.

 Bulgaristan Ticari Vize İçin Gerekli Evraklar

Ticari Vize başvurusu için pasaportlarda aranan şartlar; seyahat tarihi dönüşü sonrası en az 6 ay geçerliliği olması; vizenin basılabilmesi için en az 2 boş sayfanın bulunması; son 10 yıl içerisinde çıkarılmış olması gerekir. Pasaportun orijinali ile birlikte kişisel bilgilerin yer aldığı sayfaların fotokopilerinin sunulması talep edilmektedir. 

NOT:  Vize başvurusunu olumlu yönde etkilemesi açısından; önceki yurtdışı seyahatlerine dair eski vizelerin sunulması önemle tavsiye olunur. Eski pasaportta bulunan kişisel bilgilerin, işlenmiş sayfaların ve özellikle eski vizelerin fotokopilerinin, Bulgaristan Konsolosluğu’na vize müracaatında hazır bulunması vizenin daha kısa sürede işlenmesine yardımcı olabilmektedir.

Bulgaristan vize başvuru formu başvuru sahibi tarafından eksiksiz ve okunaklı bir şekilde; başvuru dosyasında yer alan evraklarda sunulan bilgileri destekleyici şekilde doldurulmalıdır.

Bulgaristan Ticari Vizesi başvurularında sunulacak evraklar, Bulgaristan Konsolosluğu’nun ve Bulgaristan Büyükelçiliği’nin talep ettiği şekilde sıralanmalıdır. Ticari Vizesi talebi ile konsolosluğa hitaben yazılan Bulgaristan Ticari Vize Başvuru Dilekçesi, açık ve net ifadeler içermelidir. Bulgaristan Vize Başvuru Formu bizzat başvuru sahibi tarafından doldurulmalı ve imzalanmalıdır. Başvuru formunda başvuru sahibinin iletişim bilgileri yer almalıdır. Ticari vize başvuru işlemleri için ibraz edilen resmi belgeler, son 30 gün içerisinde temin edilmiş olmalıdır.

Bulgaristan Konsolosluğu, Ticari Vize başvurusu için kullanılacak fotoğraf 35 x 45 mm ölçülerde ve fotoğraftaki yüzün yüksekliği, çenenin en alçak noktasından başın en üst noktasına (saç dahil) kadar, 25 ila 35 mm arasında konumlanmasını ve fotoğrafın zemini açık gri olarak belirlemiştir. Parlak veya raster kağıt üzerine basılmış fotoğraflar geçersizdir. Son 6 ay içerisinde çekilmiş, 2 adet biometrik renkli fotoğraf kabul edilmektedir. Fotoğrafta kişi, başörtüsü takamaz. Ancak her iki kulak ve saçın 1 cm’sini görünür olması halinde başörtüsüne izin verilmektedir. Dini sebepler haricinde başı örten şapka, bere, gözlük  gibi aksesuarlar yüzün net görülmesini engellemesi nedeniyle fotoğraf çekiminde takılması  istenmez.  Dikkat: Fotoğraf, daha önce pasaportta yer alan başka bir vizenin alınması sırasında kullanılmamış olmalıdır.

Bulgaristan için ticari vize müracaatı sırasında ödenmesi gereken iki ücret bulunmaktadır. Bulgaristan Ticari Vize ücreti (konsolosluk harcı) ve Bulgaristan vize başvuru merkezine ödenen hizmet bedelidir. Başvuru sahibinin ödemesi gereken vize ücreti  kişinin vatandaşlığına göre değişmektedir. Makedonya ve Sırbistan vatandaşları vize ücretinden muaftır. Ancak hizmet ve servis bedeli öderler. Arnavutluk, Azerbaycan, Ermenistan, Gürcistan, Bosna-Hersek, Moldova, Karadağ, Rusya, Ukrayna vatandaşları için vize ücreti 35 Euro, 12 yaşından küçük çocuklar ise vize ücretinden muaftır.

Bulgaristan Ticari Vize başvuru dosyasında yer alması gereken Bulgaristan’dan gönderilmesi gereken resmi belgeler; Ticari Davetiye- Bulgaristan’da çalışılan firma tarafından, Yabancılar Şubesinden alınmaktadır. 

Finansal Geliri Belgeleyen Evraklar

Ticari Vize işlemleri için başvuru sahibinin son 3 aylık aktif banka hesap hareketini gösteren Banka Hesap Cüzdanı veya Banka Hesap Dökümü; bankanın imzası,  kaşesi ve  Bankanın İmza Sirküleri ile birlikte sunulacak olup son 15 gün içinde alınmış olmalıdır.

İş/Mesleki Durumu Beyan Eden Belgeler

Varsa, bağlı bulunduğu kurumdan Görev Kimlik Kartı’nın aslı.

Başvuru Sahibinin Bağlı Bulunduğu Şirketin Resmi Kimliğini İbraz Eden Belgeler

Bulgaristan’da Bulgar-Türk ortaklığındaki şirketlere sahip /çalışan ve iş amacıyla sık sık Bulgaristan’ı ziyaret eden başvuru sahipleri, seyahatlerini bu ticari içerikli sebebe dayandıracak belgeleri sunmaları gerekmektedir.

- Bulgaristan’da kurulu firmanın Faaliyet Belgesi (agentsiya na spisvaniyata Udostovorenie),
- Borcu yoktur kağıdı (lipsa na zadaljenie),
- Bulgaristan’da başvuru sahibi adına faturalar ( son 6 aylık),
- Bulgaristan’da Banka Hesap Dökümü,
- Bulgaristan’da ikamet edilen evin Kira Kontratı sunulmalıdır.

Seyahat Planını Destekleyici Belgeler

Ticari Vize işlemlerinde başvuru sahiplerinin Bulgaristan’a ulaşım ve konaklamaya ilişkin rezervasyon bilgileri; Uçak bileti rezervasyonu- gidiş-dönüş bilet rezervasyonu; seyahat tarihlerini desteklemelidir. 
Özel araç ile seyahat edilecek olması halinde; araç ruhsatı; (şirket adına ise isme verilmiş noterden onaylı vekaletname) Bulgaristan veya Turing’ten alınmış uluslararası yeşil sigorta ve uluslar arası ehliyet (orijinal) ibraz edilmelidir.

DİKKAT ! Bulgaristan Konsolosluğu gerekli gördüğü takdirde ek evrak isteme hakkına sahiptir, başvuru sahibini görüşme için çağırabilir ve herhangi bir açıklama yapmadan reddetme hakkına sahiptir. Hiç bir durumda vize ücreti ve servis ücreti geri ödenmez.

Bulgaristan Ticari Vizesi ile ilgili Uyarılar

Bulgaristan Ticari Vizenin Reddedilmesi Durumunda

Bulgaristan Konsolosluğu ve Bulgaristan Büyükelçiliği ret ile sonuçlanmış vizelerin harç bedellerini iade etmemektedir. Bankaya yatırılan ticari vize harç bedeli tek kullanımlıktır. Bu ücretin geri iadesi talep edilemez. Ayrıca vize başvurularında kullanılan evrakların da geri iadesi söz konusu değildir. Dolayısıyla, Bulgaristan vizesine yapılan her başvuru için yeniden evrak hazırlanması ve yeniden harç yatırılması gereklidir. Ayrıca, daha önce Bulgaristan vizesi almış olmak bu vizenin tekrar alınabileceği anlamına gelmemektedir.

Bulgaristan Sınır Kapılarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bulgaristan Ticari Vize Süresine Dikkat Ediniz

Bulgaristan konsolosluğu tarafından verilen ticari vizenin süresinin planlanan Bulgaristan seyahatinden daha kısa olması ya da vize başvurusunda sunulan otel rezervasyonu, uçak bileti ve vize başvuru formunda yer alan tarihlerin uyuşmaması durumunda, Bulgaristan Konsolosluğu’na, Bulgaristan Büyükelçiliği’ne ya da Vize Başvuru Merkezi’ne sürenin düzeltilmesi talebi ile başvuru yapılabilir. Örneğin, 5 günlük hotel rezervasyonu ve uçak bileti var ve Bulgaristan’a konsolosluğundan 3 günlük vize çıktıysa, düzeltme talebinde bulunulabilir. Ancak Bulgaristan konsolosluğuna 5 günlük hotel rezervasyonu ile başvuru yapılmış ve 8 günlük Ticari vize talep edilmiş ise, Bulgaristan Konsolosluğu ya da Bulgaristan Büyükelçiliği yeni bir Ticari vize başvurusu yapılması talep edebilir.

Bulgaristan Ticari Vizesi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

1-Ticari vize başvurusunda bulunmak istiyorum Bulgar firma bana davetiye yapamıyor, davetiyesiz ticari vize başvurusunda bulunabilir miyim?

Ticari davetiye olmadan Konsolosluklarca ticari vize başvurusu kabul edilmemektedir.

2- 1 yıllık çok girişli ticari vize nasıl alabilirim? 

- Çok girişli (multi vize) alabilmeniz için 1.ticari vizeden sonraki başvuruda iş ilişkilerinizi (ithalat, ihracat, sözleşme, anlaşma) ispatladıktan sonra çok girişli vize alabilirisiniz

3- 5 tane turistik vizem var. 3 aylık ticari multi vize nasıl alabilirim? 

- Bulgaristan Konsoloslukları vizeleri  6 ay ve 1 yıllık multi vize sıralamasına göre veriyor. Turistik vizelerinizin olması bir avantaj değil aksine, daha önce aldığınız turistik vizeler ile Bulgaristan’da iş yapmış, ticari faaliyetlerde bulunmuş iseniz çok girişli vizeyi almakta güçlük çekebilirsiniz.

4 - Bulgaristan  kurulu şirketimin belgeleri ile Ticari vize başvurusu yaptım, vizeme ret geldi. Neden olabilir? 

Bulgaristan konsolosluğu vize bölümünden pasaportunuzu teslim ederken vizeniz olumsuz/Red ile sonuçlanmış ise size neden red olduğuna dair belge vermiş olmalılar. Bulgaristan Konsolosluklarca/ Büyükelçiliklerce size verilen bu belgede vize başvurunuza neden Ret geldiğinin sebebi açıklanmakta.

5 - Bulgaristan Ticari Vize Almak, Turistik Vizeye Göre Daha mı Kolay?

Ticari vize işlemlerinin en önemli bölümünü Bulgaristan’da ziyaret edilecek olan firmadan gelen davetiye yazısı oluşturacaktır.  Yabancı ülkelere yapılan seyahatlerde davetiye yazısı, vize prosedürleri arasında her zaman önemli bir evrak olurken konsoloslukların göz önünde bulundurduğu bir belgedir. Ticari vize uyum koşullarının eksiksiz olarak tamamlanması ve ticari vize davetiyeniz ise her zaman bir avantajdır.

6 - Şirketi Olan Herkesin Bulgaristan Ticari Vize Alması Zorunlu mu?

Şirketi olan herkesin ticari vize alması zorunlu değildir. Seyahat amacınızın içeriği ticari bir faaliyet ise, Bulgaristan ticari vize başvurularında bulunmalısınız. Bu şekilde alınmış olan vize ile başarılı bir seyahat yapabilirsiniz.

7 - Bulgaristan Ticari Vize İle Turistik Seyahatte Bulunmak Sorun Yaratır mı?

Bulgaristan ticari vizesi ile turistik seyahatte bulunulması herhangi bir sorun yaratmayacaktır. Bulgaristan turistik vize ile ticari bir faaliyette bulunulamazken, ticari vize ile turistik seyahat gerçekleştirebilmektedir.

8 -  Bu web sitede aşağıdaki imzaya baktığımızda Knightsp.com’a ait görünüyor. Bulgaristan Konsolosluğu’nun resmi web sitesi ile ilgisi var mıdır?

Knight SP, Google optimizasyonu yöntemlerini kullanarak farklı alan adları edinen ve bu alanlarda yayınladığı bilgiler ile Turizm, Seyahat,Emlak, Danışmanlık,  vb. şirketlerin reklam vererek stratejik partnerlik yapmaktadır. Bulgaristankonsoloslugu.com web sitesi, konsolosluk ya da büyükelçilikle hiçbir akalası olmayıp içindeki bilgilerin bir resmi dayanağı yoktur. Vize uzmanlarından yaşanmışlıklardan yola çıkılarak insanların yararına doğru yönlendirme yapmak amacı güdülmekte, doğru olmayan bilgileri veya güncellemek adına lütfen info@knightsp.com adresine yazınız.  
bulgaristankonsoloslugu.com, Bulgar konsoloslukları referans alınarak hazırlanmış olsa da sadece bilgilendirme amacıyla düzenlenmiş bir web sitedir. Başvurular için Bulgaristan Konsolosluğu resmi web sitelerinden bilgilerin teyit edilmesi tavsiye edilir.

9 - Bulgaristan Ticari Vize İçin Davetiye Yazınız Yoksa?

Bulgaristan ticari vize işlemlerinizin gerçekleşebilmesi için zorunlu olan bir belgedir davetiye yazısı. Bulgaristan ziyaret edilecek olan şirketten davetiye yazısının alınamaması halinde ise ticari vize alma imkânınız bulunmayacaktır.

10 - Geçerli Bulgaristan vizesi olan pasaportumu kaybettim, ne yapmalıyım?

Geçerli Bulgaristan vizesi olan pasaportunuzun kaybolması halinde mevcut vizenizden yararlanamazsınız. Yeni bir pasaport çıkartarak, yeni vize işlemlerinde bulunmanız gerekecektir.

11 - İlk defa Bulgaristan vizesi başvurularında bulunacağım en fazla kaç günlük ticari Bulgar vizesi alabilirim?

Bulgaristan Konsolosluğu, gerçekleştirecek olduğunuz ilk vize başvuruları için uzun süreli bir Bulgaristan vizesi vermeyecektir. Geçerli ve makul bir gerekçeniz olmadığı sürece Bulgaristan Konsolosluğu Bulgaristan hotel rezervasyonlarınızı göz önünde bulunduracak ve hotel rezervasyon süresine göre vize verecektir.

 

Bulgaristan Ticari Vize