Bulgaristan Konsolosluğu, Bulgaristan Vize
Bulgaristan Konsolosluğu, Bulgaristan Vize
Duyurular Konsolosluk resmi sitesi değildir. Resmi Web Sitesi: www.mfa.bg/embassies/turkeygc2

Bulgaristan mavi kart başvuru

Uzun vadeli oturum izni sağlayan ve yüksek nitelikli yabancılara tanımlanan Mavi Kart, AB üyesi olan Bulgaristan için de geçerli bir programdır. Programa üniversite mezunu nitelikli olarak belirlenen kişilerin başvuru hakkı vardır. Bulgaristan mavi kart başvuru şartları ise kanun bazında ve öncelikli anlaşmalar dahilinde öngörülmüş ve uygulamaya geçilmiştir.

Bulgaristan Mavi Karta Kimler Başvurabilir?

Yüksek öğrenimini tamamlayan kişiler için hazırlanan Mavi Kart, 1 yıldan 4 yıla kadar çalışma ve Bulgaristan'da yaşama hakkı veriyor. Herhangi bir pazar değerlendirilmesinin yapılması gerekmiyor. Ancak, kişinin çalışma koşulları ve alacağı maaş konusunda belli standartların karşılanması gerekiyor.

Mavi Kart için başvuru yapacak kişinin Türkiye'de ki maaşı Bulgaristan ekonomik şartlarına ve aynı şartlarda çalışan Bulgar vatandaşının şartlarından az/eksik olmamalıdır. Maaşı ise Bulgar vatandaşlarından en az 1,5 kat üzerinde olması gerekmektedir.

 

Bulgaristan Mavi Kart Başvuru Evrakları

Bulgaristan mavi kart başvuru şartları kapsamında ilgili kurumlar için hazırlanması gereken başvuru dosyaları söz konusudur. Aşağıda sunduğumuz evraklar genel belgeler olup iş ve kişisel duruma göre evrak listesinin oluşturulması gerekmektedir.

Bulgaristan Mavi Kart Başvuru Sonuçlanma Süresi

Bulgaristan Çalışma ve Sosyal Bakanlığı onay süresi ortalama 15 gündür. Evrakların eksik teslimi ya da ek evrak talebi sebebiyle bu süreç 2 aya kadar uzayabilir. Bulgaristan mavi kart başvuru şartları kapsamını tamamen karşılayan kişinin başvurusu olumlu olacaktır. Yani ret alma durumunuzda söz konusu olabilir. Başvurular Bulgaristan Çalışma Bakanlığı yönergesi kapsamında kontrol edilmektedir.

Bulgaristan Mavi Kart Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gereken Konular

 

Bulgaristan mavi kart başvuru şartları Bulgaristan Devleti Kanunları ve aVRUPA bİRLİĞİ anlaşmaları kapsamında belirlenmektedir. Güncel gelişmelerin takip edilmesi başvurunun sonuçlandırılma prosedürlerine uyumu bakımından önem arz etmektedir.

 

Bulgaristan mavi kart başvuru